Podzimní sezona společných skladeb vyvrcholila poslední listopadový víkend mistrovstvím ČR, které pořádal Chodov Praha ve zcela zaplněné hale na Jižním Městě.

Čtyři měsíce intenzivní práce se zkoncentrovaly do těchto rozhodujících pěti minut na koberci (to v případě těch šťastnějších šesti týmů v každé kategorii, které mohly nastoupit i k finálovému provedení).

Jak všichni, kdo se v tomto sportu nějaký ten čas pohybují, dobře vědí, moderní gymnastika je umělecký sport, ve kterém nerozhodují sekundy, metry a kilogramy. Rozhodují, a ještě dlouho rozhodovat budou (technologie laserového snímání a vyhodnocování sestav je zatím v plenkách a jen pro sportovní gymnastiku), subjektivní dojmy a názory rozhodčích. Ne každý rozhodčí se dokáže zcela oprostit od klubové příslušnosti a nemít své oblíbence. To je lidsky pochopitelné a každý sport, jež má takový způsob hodnocení, má své kontrolní mechanismy, které se snaží tento vliv eliminovat, aby byly důležité výkony těch děvčat v trikotech na koberci a ne těch dam v kostýmcích za stolky.

Při současném stavu české moderní gymnastiky byl ale souboj o tituly v jednotlivých kategoriích napínavý asi jako ruské prezidentské volby a ty hlavní sportovní souboje se odehrávaly na dalších místech. 

V dopoledním programu nadějí mladších nastoupila naše menší sestava v tradičním složení - Anitka Lencová, Esterka Opatrná a trio Terezek Procházková, Suchá, Škrdlová. V prvním provedení zašly možná nejlepší výkon této sezony, pro oko běžného diváka bez viditelných chyb, a hala bouřila. Finále bylo jisté, postupovaly z druhého místa. Ve finále se jim podařilo zachovat klidné hlavy, výkon zopakovat a v celkovém součtu obsadit oddílovými optimisty očekávané druhé místo. Obhájily tak výsledek z minulého roku a staly se opět vicemistryněmi ČR.

PB262219

 

Odpolední program juniorek probíhal také podle scénáře. Děvčata zazávodila v sestavě Bára Kafková, Denisa Hejduková, Nela Pochylá, Káťa Šimůnková, Verča Dolejší a náhradnice Tereza Staňková. První provedení jako tradičně bez chyb a čekalo se na hrubou chybu favoritek. Několik drobných pádů nestačilo a byl tu další postup do finále z druhého místa s těsným náskokem před největšími soupeřkami z Chodova a SKP. Souboj těchto tří skladeb byl opravdovým vyvrcholením mistrovství. Druhé provedení našich zvedlo halu ze sedaček, SKP předvedlo také výborný výkon a po chybě Chodova bylo o rozdělení medailí jasno. Druhé místo celkově a zasloužený titul vicemistryň.

PB262327

 

Skláníme se před projevenou pílí, víme, že to bylo vyčerpávající a děkujeme za to, že jsme mohli být při tom. Pro nás jste všechny vítězky. Samozřejmě díky patří i trenérkám, které mají na těchto úspěších také velký podíl.

PB262304